Podział majątku
Kancelaria świadczy fachową pomoc także w sprawach z zakresu podziału majątku, które bardzo często są częścią ogólnej „sprawy rozwodowej”. Na wniosek jednego z małżonków sąd może dokonać takiego podziału w orzeczeniu o rozwodzie, jeżeli podział ten nie spowoduje nadmiernego czasu trwania postępowania. Co do zasady podział majątku możliwy jest:
- przed wniesieniem sprawy o rozwód – konieczne jest jednak zniesienie wspólności majątkowej;
- razem z pozwem o rozwód – gdy strony zgadzają się co do składu majątku, jego wartości i sposobu podziału,
- już po orzeczeniu przez sąd rozwodu.

Z chwilą zawarcia małżeństwa co do zasady pomiędzy małżonkami powstaje tzw. wspólność majątkowa, czyli de facto wyodrębnia się ich wspólny majątek. Wskutek orzeczenia przez sąd rozwodu byli małżonkowie z reguły są zainteresowane podziałem tego, czego dorobili się jako małżeństwo.
Naturalnie, sprawy majątkowe są często przedmiotem wielu sporów, a każda ze stron stara się osiągnąć dla siebie jak najlepszy rezultat ekonomiczny. Należy także zaznaczyć, że sprawę o podział majątku po rozwodzie można przeprowadzić polubownie (zawierając stosowną umowę) lub przed sądem.
Zasady podziału majątku wspólnego
Podział majątku wspólnego regulowany jest przez Kodeks rodzinny i opiekuńczy, który określa zasady oraz procedury tego procesu. Może on przybrać dwie podstawowe formy:
Rodzaj podziału | Opis |
---|---|
Podział fizyczny | Przyznanie poszczególnych składników majątku konkretnym osobom. |
Podział finansowy | Jedna ze stron otrzymuje rekompensatę pieniężną. |
Aby uniknąć błędów i nieporozumień, warto skorzystać z pomocy prawnika. Specjalista nie tylko pomoże zinterpretować przepisy, ale również doradzi, jakie rozwiązanie będzie najkorzystniejsze. Dzięki temu można uniknąć długotrwałych sporów i osiągnąć sprawiedliwy podział, który uwzględni interesy obu stron.
Kwestie istotne przy podziale majątku
W pierwszej kolejności należy wskazać, że kwestia winy w postępowaniu rozwodowym nie ma znaczenia dla formy podziału majątku. Innymi słowy, nie jest istotne, kto i w jakim zakresie jest winny rozpadowi małżeństwa w ustalaniu podziału majątku.
Podczas postępowania sąd będzie badał stan majątku na czas ustania pomiędzy małżonkami wspólności majątkowej. To właśnie ta konkretna masa majątkowa będzie pomiędzy strony dzielona. Co istotne, przedmioty wymagające wyceny rynkowej będą porównywane i wyceniane wedle aktualnych cen rynkowych – a nie z dnia nabycia konkretnej rzeczy jak np. samochodu czy mieszkania. Możliwe jest w razie sporu lub wątpliwości powołanie przez sąd odpowiedniego biegłego.
Warto wskazać, że jeśli w trakcie postępowania zgłoszony zostanie wniosek o ustalenie przez sąd nierównych udziałów – to znaczy inaczej, niż 50/50, sąd zbada wszystkie okoliczności związane z przyczynieniem się do powstania lub trwonieniem majątku wspólnego. Rozliczone przez sąd zostaną także nakłady poczynione z majątku wspólnego małżonków na majątek osobisty jednego z nich, a w razie złożenia stosownego wniosku przez stronę – także nakłady dokonane z majątku osobistego jednego z małżonków na majątek wspólny.
Bardzo często taki podział majątku wiąże się z obowiązkiem spłaty jednego małżonka na rzecz drugiego. W takiej sytuacji sąd uwzględni przy terminie i sposobie spłat możliwości majątkowe zobowiązanego małżonka, np. wysokość pobieranego wynagrodzenia za pracę, posiadane zobowiązania pieniężne itp.